Ha egy kisbabáját babakocsiban toló anyukát látunk az utcán és a kicsi szájában ott a cumi, nem igazán lepődünk meg. Az édesanyák egy része természetesnek tartja, hogy síró csecsemőjét cumival vigasztalja meg és ebben a környezete sem talál semmi kivetnivalót. Ahogy azonban nődögél a lurkó, egyre többször hallja az anyuka az ismerősöktől, rokonoktól: "Még mindig cumizik?" Az elképedés akkor hág a tetőfokára, amikor a kicsi az óvodát is cumival kezdi meg. Ekkorra sok anyuka is úgy érzi, hogy már "nem való" ekkora gyereknek a cumi, de mégis tanácstalan, mit tegyen. Várjon, amíg magától leszokik a gyerek, vagy egyszerűen vegye el tőle?
Ha kisgyermekeddel most kezditek az ovit, fontos, hogy tisztában legyél az óvodai napirenddel. Erről érdeklődhetsz mindjárt a beiratkozás alkalmával az óvónéniknél is, így amíg meg nem kezditek az oviba járást, közelíteni tudod saját napirendeteket az óvodáéhoz. Jó, ha tisztában vagy az ovisok napi tevékenységével, mert így tudni fogod, mikorra kell majd odaérnetek reggel, mikor tudsz majd érte menni anélkül, hogy az ebédelésben, alvásban megzavarnád.
Az óvodák napirendje általában hasonló, én most egy átlagos napirendet írok le, ettől lehetnek kisebb-nagyobb eltérések, amit a saját ovitokban a szülői értekezleten el fognak mondani.
Az óvodára készülődéshez hozzátartozik az is, hogy számba vesszük, mi mindent kell összekészítenünk a nagy napra. Természetesen ebbe a tevékenységbe is bevonhatjuk a az új kis ovist. Örülni fog, ha ő választhatja ki a benti cipőjét, ágyneműjét, fésűjét, ha együtt pakoljátok be az ovis zsákba a váltóruhát. Minden óvoda más és más, de általánosságban elmondható, hogy az alábbi dolgokra mindenképpen szükség lesz a gyermekednek:
Az első óvodai nap után már ismerősként köszönthetitek az óvónéniket és a dadus nénit! Ha előző nap megtetszett valami érdekes játék a gyermekednek, valószínűleg megint azzal szeretne majd játszani. Picit maradhatsz vele, amíg alkalmazkodik a környezethez, aztán ha úgy látod belemerül a játékba, nyugodtan menj el egy fél órára. A beszoktatás szempontjából meg kell különböztetnünk a vegyes életkorú csoportot, ahol 3-6 évesek együtt vannak, illetve az úgynevezett "tiszta" kiscsoportot, ahol mindenki új óvódás.
Nézzük a fontosabb különbségeket:Az előző bejegyzésben áttekintettük, mi az amit Te tehetsz a sikeres ovikezdés érdekében. Nézzük meg most azt, hogyan is zajlik az első pár óvodai hét az óvoda kapuján belül.
Előrebocsátom, hogy részletekbe menően fogom elemezni ezt a témát, mégpedig azért, mert úgy tapasztaltam, hogy az anyukáknak első gyermek esetén nem sok ismeretük van a beszoktatás menetével kapcsolatban és számtalan kérdés fogalmazódik meg bennük.
Ezen kívül az édesanya és a kisgyermek számára is nagyon fontos lépés az óvodakezdés, mondhatjuk úgy, egy új időszak veszi kezdetét az életükben.
Én is! És mellette óvónéni.
Nem is olyan régen én is "csak" egy anyuka voltam a sok közül, aki kíváncsian figyelte, mi minden történik az óvodában. Ha beléptem egy oviba, mindig úgy éreztem, hogy egy mesebeli, varázslatos világba csöppenek: gyönyörű dekorációk, gyerekzsivaj és játékok mindenütt! Nagyon szerettem volna minél több időt itt tölteni.
Ezért lettem óvónéni! És ez volt életem egyik legjobb döntése!
Írja Kormos István "Vackor óvodába megy" című versében.
Talán ti is éppen mostanában lépitek át először az óvoda küszöbét? Lehet, hogy anyukaként jobban izgulsz, mint csöpp gyermeked. Hogyan is történik ez az egész? Mindjárt ott kell hagynom? Mi lesz, ha sír? Nem okoz neki lelki sérülést, ha egyedül marad? Ilyen és ehhez hasonló gondolatok járhatnak a fejedben és az első reggel gombóccal a torkodban léptek be a kapun.
A legfontosabb tanácsom: ha azt szeretnéd, hogy kisgyermeked minél könnyebben megszokja az óvodába járást, először saját magadat kell megnyugtatnod. Nagyon fontos, hogy az édesanya hogyan éli meg a gyermekétől való elválást, mert a kicsi viselkedése ugyanezt fogja visszatükrözni. Ha érzi, hogy aggódsz az új helyzet miatt, ő is szorongani fog. De ha azt látja rajtad, hogy örömmel, nyugodtan készülsz az új élményekre, ő is várni fogja az óvodakezdést! Néhány gyakorlati tanács, amelyekkel mindketten legyőzhetitek az izgulást: