Még nincs késő elkészíteni a Márton napi lámpást, amivel november 11-én részt vehettek a lampionos felvonuláson. Ha nálatok nem tartanak ilyet, akkor is érdemes megcsinálni, mert egy egyszerű teamécsest belehelyezve minden este gyönyörködhettek a fényeiben a sötét estéken.
Este lefekvéskor is meggyújthatjátok együtt a kis gyertyát, amíg meséltek, énekelgettek. A hangulatvilágítás mellett talán könnyebben elálmosodnak majd a gyerekek is.
1. Levelekkel díszített lámpás
- A sütőpapírt vágd le akkorára, hogy körbeérje a sajtosdoboz alját. A magasságához kb. félbe kell vágnod a sütőpapírt, ill. az A/4-es pauszpapírt is.
- A díszítéshez préselt leveleket használhattok, amit például hobbiragasztóval tudsz felragasztani a pauszpapírra. Én faragasztót használtam, amit kicsit felhigítottam vízzel, hogy ecsettel kenhető legyen. Ha te is ezt használod, ezt a műveletet nyugodtan bízd a gyerekekre.
- Miután felragasztgattátok a leveleket, várjatok egy kicsit, hogy megszáradjon a ragasztó.
- Aztán ragasztózzátok körbe a kerek sajtos doboz alját (ehhez már a stiftes papírragasztó is megfelelő, ezzel a gyerekek is tudnak bánni) és ragaszd rá körben a levelekkel díszített pauszpapírt (sütőpapírt).
- Én a sajtos doboz tetejét is felhasználtam, mégpedig úgy, hogy kivágtam a közepét és az így kapott karimáját a pauszpapír felső széléhez ragasztottam belülről, hogy biztosabban álljon a papírhenger.
- Végül a lámpás alsó és felső részét színes papírcsíkkal díszítettem, hogy elfedjem az átlátszó papír alól előbukkanó sajtosdobozt. Erre a csíkra akár rajzolgathatnak is a gyerekek sormintát, vagy mintalyukasztóval is ki lehet lyukasztgatni.
- A sajtos dobozba belehelyezünk egy teamécsest, mégpedig így: a mécses alumíniumból készült alját könnyen átlyukaszthatjuk, és egy úgynevezett Miltonkapcsot (más néven Jancsiszöget) dugunk át rajta (a kapocs hegye álljon lefelé), amit aztán a doboz alján fúrt lyukon is átvezetünk és alul széthajtjuk a két felét. Végül visszahelyezzük a kis gyertyát a tartóba.
Milton kapocs |
- Ugyanúgy készül, mint az előző, csak a levelek helyett most egy (vagy kettő) papírból kivágott libát ragasztunk fel a pauszpapírra. Szárnyak helyett én tortapapírból kivágott kis csipkés mintát használtam. A lábak és a csőr színezését természetesen bízd a gyerekekre.
- Ennél a lámpásnál a pauszpapír alá friss,még le nem préselt faleveleket tettem és átsatíroztam. Ezt a műveletet a gyerekek is meg tudják csinálni egyedül. Neked csak a papírt kell tartanod, hogy ne mozduljon el. Ehhez használhattok zsírkrétát, de előtte ki kell próbálni, mert a pauszpapírra nem mindegyik fog szépen. A zsírkrétával most úgy színezzetek, hogy ne a hegyét tegyétek a papírra, hanem az oldalára fektetve satírozzatok! Én a Gioconda krétát használtam és szép színesen fogott a sütőpapírra.
Így satírozzátok át a leveleket! |
Ilyen lesz! |
A három Márton napi lámpás gyertya nélkül... |
...és gyertyával. |
Az oviban idén a szülők segítségével készítettük el a lámpásokat. Öröm volt nézni, hogy az apukáknak(!), anyukáknak, mamáknak és tesóknak mennyi ötletük volt. Szebbnél szebb lámpások készültek és nincs közöttük két egyforma!
Mindenkinek a sajátja lett a legszebb és még másnap is örömmel mesélték a gyerekek: "Hát mi jók voltunk a mamával ebben a lámpakészítésben!" és lelkendezve mutatták: "Ezt az én anyukám rajzolta!".
Így már alig várják a lampionos felvonulást, amikor büszkén vonulhatnak végig az utcán - ahol persze az övéké fog a legszebben világítani!
Nagyon szép lett!
VálaszTörlésSima technokol vagy folyékony ragasztóval is lehet ragasztani a faleveleket?